تک نویسی

تاثیر دکوراسیون تک رنگ بر افراد!

دکرواسیون تک رنگ یکی از تکنیک‌های امروزی برای طراحی داخلی بناست. تاثیر رنگ روی هر شخص متفاوت است. امروز با توجه به بررسی‌های علمی در مورد رنگ‌ها و کاربرد آن روی افراد، علم طراحی داخلی پیشرفت زیادی کرده‌است. ترکیب دو یا چند رنگ ساده می‌تواند محیطی متفاوت و جذاب را برای شما فراهم کند. برای بررسی این موضوع تصمیم گرفتیم با چند نفر مصاحبه کنیم. در ابتدا چند تصویر از دکوراسیون تک رنگ انتخاب کردیم. بعد به هر مصاحبه شونده نمایش دادیم. نتایج خیلی متفاوتی در پایان این مصاحبه حاصل شد. در ادامه این مطلب، موضوع را کاملا شرح می دهیم.

مشخصات افرادی که با آن‌ها مصاحبه شده عبارتست از:

مصاحبه شونده‌ی اول: خانم نفیسه، ۲۰ ساله، ساکن تهران، دانشجوی مقطع کارشناسی گمرک

مصاحبه شونده‌ی دوم: آقای مهران، ۲۸ ساله، ساکن تهران، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد عمران

برای بیان نتیجه این مصاحبه در زیر هر عکس، با توجه به سوالاتی که از مهران و نفیسه انجام شد، احساس شخصی آن‌ها نسبت به تصویر، نوشته می‌شود.

دکوراسیون تک رنگ سبز

دکوراسیون تک رنگ هوم اند

کلماتی که مهران در مورد این تصویر بیان کرد عبارت است از: پذیرایی، مهمانی، دور همی، خلاقیت

کلماتی که نفیسه در مورد این تصویر بیان کرد عبارت است از: جنگل، آرامش، طبیعت، خنکی

اختلاف سلیقه دو نفر کاملا مشهود است. اما در توصیفاتی که هر دو نفر در مورد عکس بالا داشتند موارد مشترکی وجود داشت. آسودگی خیال و آرامش از جمله موارد اصلی بود که هر دو عزیز به آن اشاره داشتند.

رنگ سبز یکی رنگ‌های اصلی است. از نظر فرهنگی رنگ سبز معانی گسترده و در برخی موارد متناقضی دارد. در برخی فرهنگ‌ها سبز نماد امید و پیشرفت است در حالی که در برخی دیگر نماد مرگ، بیماری و شیطان است. اما به‌طور کلی در بیشتر آن‌ها سبز تداعی‌کننده طبیعت است. برای مثال در اسلام اعتقاد بر این است که بهشت مکانی سرسبز است و این یکی از دلایل استفاده گسترده از رنگ سبز در فرهنگ اسلامی است. سبز همچنین به خاطر رابطه‌اش با طبیعت به عنوان نماد اصلاح، حاصلخیزی و تجدید حیاط نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکوراسیون تک رنگ با تنالیته آبی

دکوراسیون تک هوم اند

کلماتی که مهران در مورد تصاویر بالا بیان کرد عبارت است از: فانتیزی، خسته کننده، استراحت، جای مخصوص تماشا کردن تلویزیون، شام عاشقانه، کمال‌گرا

کلماتی که نفیسه در مورد تصاویر بالا بیان کرد عبارت است از: خواب، آرامش، دریا، سکوت، متفاوت، شیک، فضای خشک و بی روح

همیشه استفاده از یک رنگ به‌صورت گسترده و وسیع هم باعث تفاوت و در نهایت آرامش بیشتر نمی شود. در استفاده از رنگ‌ها دقت کنید. در تصویر بالا قسمت راست تصویر بسیار هوشمندانه از رنگ زرد برای گرمی و متعادل کردن فضا استفاده شده است. یک کوسن ساده در شکل‌گیری این فضا بسیار تاثیرگذار است.

طبق بررسی‌های دانشمندان در دانشگاه هاروارد که تأثیر نور رنگ‌‌‌ها را بر هورمون و درجه حرارت بدن و این‌که نور چگونه بر میزان هوشیاری و هیجان تأثیر می‌گذارد ، به نتیجه رسیدند که رنگ آبی مغز انسان را تهیج کرده و انسان را فعال می‌کند. و معتقد هستند که نور آبی مهم‌ترین عامل در هشیاری مغز است. نور آبی به‌صورت مستقیم باعث افزایش سطح هوشیاری و کارایی مغز می‌شود. نور آبی بر روی غده هیپوتالاموس تأثیر می‌گذارد. هیپوتالاموس غده‌ای در مغز است که تولید هورمون ملاتونین را تنظیم می‌کند. همان هرمونی که باعث خواب آلودگی ما می‌شود. بنابراین نور آسمان آبی باعث می‌شود که هورمون ملاتونین در طول روز کمتر تولید شود و ذهن و بدن هشیار و فعالتر بماند.

دکوراسیون با تنالیته رنگ زرد

دکوراسیون زرد هوم اند

کلماتی که مهران در مورد این تصویر بیان کرد عبارت است از: شلوغ، رستوران، فنگ شویی، اتاق انتظار، ویلا، سر به هوایی، با حال

کلماتی که نفیسه در مورد این تصویر بیان کرد عبارت است از: انرژی، زندگی، حیات، شاد، جنب و جوش، بچه ها بازی کنند

زرد یکی از رنگ‌های اصلی است. از نظر طیفی، رنگ زرد میان نارنجی و سبز قرار دارد. در تئوری رنگ سنتی، قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اصلی هستند زیرا دانه‌های رنگی تشکیل دهنده آن‌ها از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده و تمام رنگ‌های دیگر از ترکیبات مختلف این سه رنگ با یکدیگر به دست می‌آیند. البته در نقاشی سه رنگ اصلی رنگ‌های زرد، آبی فیروزه ای و ارغوانی هستند.

در پایان باید اضافه کنم که اختلاف سلقه شخصی افراد می‌تواند روی حس درونی آنها نسبت به یک دکوراسیون واحد اختلاف ایجاد کند. اما نکته مهم این است که تاثیرات روانی رنگ ها بر روی انسان وجود دارد و به صورت علمی ثابت شده‌است. حسی که انسان از رنگ‌ها دریافت می‌کند به موارد زیادی بستگی دارد. سن افراد، جنسیت، شغل، تحصیلات، حال درونی، نوری که در طول روز بر رنگ‌ها می‎تابد، نور مصنوعی و بسیاری عوامل دیگر که عنوان کردن آن‌ها از حوصله این مختصر خارج است.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد دکوراسیون داخلی،  چینی بهداشتی و شیرآلات  ، مبلمان ، اکسسوری ، تجهیزات آشپزخانه از  هوم اند دیدن کنید.

نظر بدهید