تک نویسی

نکاتی در مورد نورپردازی منزل

توسط خرداد ۱۶, ۱۳۹۸ بدون نظر

نورپردازی منزل و هر کاربری دیگری نیاز به دقت و تخصص دارد. مبحث تخصصی نورپردازی در رشته‌های مرتبط با آن به‌صورت کامل و جامع مورد بررسی قرار گرفته است. یکی از مفاهیم و اصولی که مهندسین معمار باید در مورد طراحی و دکوراسیون داخلی در نظر بگیرند، رعایت اصول نورپردازی است. ترکیب نور مهتابی و آفتابی، درصد مشخصی دارد و بهتر است به تعادل از آن‌ها استفاده شود. به صورت جامع و کامل پرداختن به مبحث نورپردازی ساختمان از حوصله این مطلب خارج است. هوم اند با ارائه این مطلب به‌صورت مختصر ابعاد مختلف نورپردازی را شرح می‌دهد و نکات کاربردی را عنوان می‌کند.

نورپردازی منزل هوم اند

زمانی که خانه‌ای می‌سازیم، اثاثی انتخاب می‌کنیم که بخشی از زندگی روزمره ما خواهند شد، همچنین باید به نوع نور پردازی محیط زندگی توجه داشته باشیم. بهتر است بیاموزیم که با نور طبیعی روز بازی کنیم، تأثیرات آن را کنترل کنیم، زیرا همین نور خانه ما را در بخش بزرگی از روز نور پردازی می‌کند.

از زمان طلوع خورشید، از اول روز تا هنگام غروب، نور طبیعی شدت رنگ‌ها در محیط خانه ما تغییر می‌دهد. نارنجی در پائیز، آبی‌ها در زمستان، رنگ‌های ملایم در بهار و زرد درخشان در طول تابستان بیشتر به چشم می‌آیند. نورها، سایه‌ها یا تاریکی‌ها، به ابن صورت، عناصر تزئیی لازم الاجرایی هستند که باید بدانیم چگونه آن‌ها را ایجاد کنیم.

به علاوه، زمانی که نور طبیعی رو به کاستی می‌رود، نور پردازی مصنوعی باید این امکان را به ما بدهدکه فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهیم. توصیه می‌شود به خاطر بسپاریم که نور، انواع متفاوتی از محیط‌های پیرامونی را خلق می‌کند و این‌که محیط روشن با احساس رضایتمندی، انرژی و حرکت ما مرتبط است. همچنین نور پردازی ملایم منجر به آسودگی ما می‌شود.

کنترل نور طبیعی

برای کنترل نور طبیعی یکی از ابزار بسیار کار بردی در خانه، پرده است. پرده ها به ما کمک می کنند میزان نور طبیعی را در طول روز کنترل کنیم. با باز و بسته کردن پرده می توانیم به صورت مطلوب از نور طبیعی در طول روز استفاده کنیم. استفاده از پرده در دکوراسیون منزل علاوه بر کارایی، زیبایی نیز دارد. تاثیر بصری پرده در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مشهود است.

پرده منزل هوم اند

نکات کاربردی برای نورپردازی منزل

 • هنگامی که می‌خواهیم کاربرد محوطه کوچکی مثل سطح یک میز یا پیشخوان را مطلوب کنیم، نور پردازی تأکیدی بر روی میز باید در محدوده پیرامون ان نگاه داشته شود. نورهای رو به پائین را بر روی صندلی‌ها متمرکز نکنید، زیرا پرتوهای بالایی سایه‌های نامطلوبی بر روی صورت افراد می‌اندازد و گرمای حاصل از تابش آن‌ها نیز ممکن است ناراحت‌کننده باشد.
 • چلچراغ‌های آویزی می‌بایست به گونه‌ای تنظیم شوند که میز و اتاق هر دو را روشن کنند. تعیین قطر نوردهی در حدود ۶۰ تا ۷۵ سانتی‌متر با فضاهای معمول تناسب دارد، اما قطر شاخه‌های لوستر نباید از پهنای میز بیشتر و ارتفاع آن تا روی سطح میز از ۳۰ سانتی‌متر کمتر باشد، زیرا در این صورت ممکن است افراد در هنگام برخاستن از پشت میز با منبع نور یا همان لوستر آویزی برخورد کنند.
 • در شرایطی که چلچراغ نور رو به پائین ندارد، چیدمان میز و قسمت میانی آن را می‌توان با استفاده از نورهای تأکیدی و ثابت قابل تنظیم واقع در فرورفتگی‌ها تقویت کرد. این منابع نور تأکیدی باید همراه با پرتوهایی باشند که انتشار آن‌ها طیفی از باریک تا متوسط را در بر گیرند و در جایی قرار داده شوند که زاویه‌دار باشند تا از سایه اندازی آن‌ها اجتناب شود. در هنگام قرار دادن و تنظیم مکان وسایل ثابت خانه، باید انعکاس یافتن نور از سطح میزهایی که رویه آن‌ها شیشه‌ای است در نظر گرفته شود.
 • در قفسه‌های ظروف، جلوه کارهای تزئینی کنده کاری شده و ظروف شیشه‌ای پذیرایی باید با نور پردازی متعدد بدون سایه از طریق سقف تأمین شود. در بالای یک بوفه شیشه‌ای نیز می‌توان منبع نوری پیش‌بینی کرد به صورت آباژور دیواری یا چراغ‌های دارای پایه که به دیوار نصب می‌شوند، ارتفاع منبع نور تا زمین در این حالت نباید از ۱۷۰ سانتی‌متر کمتر باشد.
 • نور پردازی موضعی باعث روشن شدن هر چه بیشتر تابلوهای نقاشی می‌شوند و جلوه و زیبایی آن‌ها را مورد تأکید بیشتر قرار می‌دهند.
 • نورهای تأکیدی در تاقچه‌ها جاذبه بیشتری به تزئینات محیط می‌بخشند.

نورپردازی منزل (آشپزخانه)

به منظور نور رسانی بیشتر و بهتر در فضای آشپزخانه به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • برای سینک ظرف‌شوئی، از پرتو متمرکز نور تأمین شدهای که درست بالای سینک و زیر کابینت فرار گرفته‌استفاده کنید.
 • تکیه بر نوری که از سقف یا در وسط اتاق می‌تابد، موجب خواهد شد محیط کار برای آماده‌سازی مواد غذایی در سایه قرار گیرد.
 • منبع روشنایی در لبه جلویی و زیر کابینت قرار دارد. منبع نور باید از دید افرادی که در نزدیکی کابینت نشسته‌اند، پنهان بماند.

نورپردازی کمد هوم اندنورپردازی سرویس‌های بهداشتی

در محیط حمام و دستشوئی داشتن نور مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.

 • نورپردازی به‌صورت کشیده در کنار آینه دستشوئی بیشترین تأثیر را خواهد داشت. طول آن باید حداقل ۴۰ سانتی‌متر باشد. نورپردازی بالای آینه باید دست کم ۶۰ سانتی‌متر طول داشته باشد تا هر دو طرف صورت روشن شده، از بروز سایه در زیر چانه اجتناب شود. ارتفاع لامپ‌های طرفین، از زمین نبایست از ۱۵۰ سانتی‌متر کمتر باشد. نور بالای آینه دستشوئی نیز بهتر است ارتفاعی در حدود ۱۹۵ تا ۲۰۰ سانتی‌متر داشته باشد.
 • نور پردازی هالوژنی در فرورفتگی‌ها، این امتیاز را دارد که مانعی در سر راه نوردهی آن‌ها به وجود نمی‌آید، اما موجب بروز سایه‌هایی در زیر پلک، بینی و چانه می‌شوند. مگر آن‌که با فاصل‌های مناسب و بالای نور دیگری بر روی پیشخوان قرار می‌گیرد تا نور پائین به سمت بالا منعکس و سایه‌ها را بی اثر می‌کند.

نورپردازی سرویس هوم اندموضوعات عنوان شده در این مطلب بخش مختصری از مبحث تخصصی نورپردازی منزل بود. نکات کاربردی گفته شده می تواند به شما در اجرای نورپردازی منزل کمک کند.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد دکوراسیون داخلی ، اکسسوری ، مبلمان ، تجهیزات آشپزخانه ، چینی بهداشتی و شیرآلات از وب‌سایت هوم اند دیدن کنید.

نظر بدهید